20 Temmuz 2011 Çarşamba

gebelik ve oruçMübarek Ramazan ayının kapımıza dayandığı şu günlerde " gebelikte oruç tutabilir miyim?" soruları başladı. İlgilenenler için yeniden değinmekte yarar var. Son 3 ayda oruc bebegi etkiler. Özellikte 30. gebelik haftasından sonra kan şekeri değişkendir, 2 saatte bir hafif ara öğünler ile ana diyetin desteklenmesi gerekir. Ayrıca günde en az 2 lt sıvı tüketilmelidir.Ilk 3 ayda da açlık ile beraber kan şekerinin düşmesi bulant1lar1 artt1rabilir. Ama orta donemde anne aday1 etkilenmiyorsa sak1ncas1 yoktur. Tabi malesef bizim pek çogu dinle imanla alakas1 olmayan meslektaslar1m1z, bilimsel hiçbir dayanag1 olmadan oruç laf1n1 duyar duymaz kesinlikle hay1r diyorlar. Bu da insanlar1n kafalar1n1 kar1st1r1yor. Kasıtlı olarak yapılan birşey bu. Gebe oruç tutmasın, emzikli tutmasın, çocuklar, gençler, öğrenciler, yaşlılar tutmasın. tüm sene hiçbir problem çıkartmamış olsa da en ufak hastalığı olan tutmasın. Çalışanlar hiç tutmasın. Zaten yazın günler uzun, hava sıcak .."Ne gerek var hiç kimse tutmasın" diyecekler aslında da.. o kadarını söyleyemiyorlar...Birazcık açlık ve susuzluktan kimseye birşey olmaz. Hele de iftar sofralarını şölene çevirip, Ramazan mübarek günde neredeyse normalden çok yemeği 2-3 saat içinde yiyen bizlere.. Açlıktan ölecek birileri varsa malesef Somali başta olmak üzere Afrika'daki milyonlarca insandır.. Bu Ramazan, hiç olmazsa bu Ramazan. bunları düşünelim. Evet iftarlar verelim, sofralarımız dolsun taşsın, zaten Ramazan bereketiyle geliyor, ama LÜTFEN gerçekten aç olanları da hatırlayalım. Lüks otellerde, restorantlarda kişi başı bilmem kaç bin liralık iftarlara gitmeyiverelim. Açık büfe altında tonlarca yiyeceğin israfına en azından bu Ramazan ortak olmayalım.


Bu arada "Mevsimlerden Roma" harika Ramazan önerilerinde bulunmuş. Çok teşekkürler..


Tüm sevenlerimizin Ramazan'ının şimdiden kutlar, berketinden nasiplenebilmeyi dierim..


Not: İsmet Hanım , gebe kalmanıza çok sevindim. Allah tamamına eriştirsin İnşallah, sevgiler..1 yorum:

Adsız dedi ki...

Hayırlı ramazanlar Esra hanım...
yazınıza başından sonuna kadar katılıyorum doğuma son bir ay kala oruç tutmama izin vermemiştiniz ben de son derce gönlüm rahat bir şekilde tutmamıştım...çünkü sizi ve değerlerinizi bildiğim için hiçbir tereddütüm olmadı..iyi ki sizi tanıdım ve her zaman duamdasınız...geçen hastanede ameliyat oldum bu kez tam narkoz aldım ve ameliyat öncesi aldığım haplarla bile sedyede yatarken sizi gördü gözlerim çok mutlu oldum:))

biz bu ramazan sadece su karpuz ve çorba yiyoruz elhamdülillah... daha davetlere başlanmadı ama yinede abrtmayı düşünmüyorum... şu aralar her lokmada akla gelen afrika...:((

selam ve dua ile...
özlem yılmaz...