24 Ağustos 2009 Pazartesi


Sevgili blog,

Gebeligim 18. haftaya ulast1. Allah'a sükür hersey yolunda. Bu arada bebegimiz erkekmis.Allah biliyor ki, kalbimde en ufak bir deigisiklik olmad1. Cevremdeki insanlar1na da verdikleri abart1l1 tepkileri anlayabilmis degilim. K1z annesi olman1n bir kad1n için gerçekten çok büyük bir nimet oldugunu düsünüyorum. Bakal1m Allah nasib ederse oglan annesi olmak nas1l bir sey görürüz.
Karn1mda ufak tefek hareketlenmeler baslad1. Genelde aksamlar1 dinlenirken alg1layabiliyorum. Bu hissi özlemisim. Anne olanlar bilirler, dogumdan sonra en çok özlenen seylerden biridir karn1n icindeki k1p1rt1lar.
S1mdilik oruc cok fazla etkilemedi. Etkilemezse devam ederim. Bu arada merak edenler varsa diye soyluyorum: son 3 ayda oruc bebegi etkiler. Ilk 3 ayda da bulant1lar1 artt1rabilir. Ama orta donemde anne aday1 etkilenmiyorsa sak1ncas1 yoktur. Bu aralar gebe hastalar1m1n en çok sordugu soru bu. Tabi malesef bizim pek çogu dinle imanla alakas1 olmayan meslektaslar1m1z, bilimsel hiçbir dayanag1 olmadan oruç laf1n1 duyar duymaz kesinlikle hay1r diyorlar. Bu da insanlar1n kafalar1n1 kar1st1r1yor.
Haz1r egitime baslam1sken severek izledigim "Cocukla çocuk" gebelik ve hipotroidi hakk1nda bilgi istemis. Gebelikte tiroid bezinin anormal çal1smas1, hem bebegin gelisimini hem de gebelik sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle gebeligin ilk kontrol muayenesinde tüm anne adaylar1 troid fonksiyon testleri ile taranmal1d1r. Hipotroidi tespit edilirse, troid bezini az ürettigi hormon, ilaç olrak verilir: etrox,levatron vs. Bu ilaçlar kan düzeyleri ile dozlar1 ayarland1ktan sonra gebelik boyu kullan1l1r. Her ay tsh ve free t3 denen testler yap1lmal1d1r. Anneden geçen antikor denen maddeler dogumdan sonra bebekte de geçici olarak hipotroidiye neden olabileceinden dogumdan 1 hf sonra mutlaka bebegin troid fonksiyonlar1 kontrol edilmelidir.
Hipertroidi tespit edilirse, propil tiyo ürasil( propisil) denen ilaçla tedavi baslar, bu ilaç malesef bebek üzerin yan etkiler olabilen bir ilaçt1r. Fakat hipertroidinin anne ve bebek üzerine olas1 yan etkileri daha fazla oldugu için kullamak gerekir. Daha detayl1 bilgi isteyen yorum gönderbilir.
Bu arada blogger1n ingilizce sitesinden kayda girebildigim için Türkçe karakterler düsmüyor. Can s1k1c1 bir durum ama ne yapal1m simidilik idare edecegiz.

3 yorum:

özlem yılmaz dedi ki...

Merhaba Esra hanım inş.bebeğiniz sağlıkla sıhhatle dünyaya gelir ve vatanına milletine faydlı imanlı bir evlat olur.
Sizi anlayabiliyorum 2. bebeğimi bekliyorum ve bu da kız hala insanlar karnın sivri yok yok bu kesin erkek:)) gibi yorumlar yapıyorlar sadece gülüyorum.Evlat ayrımı yapanlara da şaşırıyorum doğrusu..
Dua ve muhabbetle..

Fosi dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Fosi dedi ki...

merhaba,
ne güzel geliyor bana,
bir bebek haberi.
yüzümü ne güzel gülümsetiyor!
birinci başka,ikincisi bambaşka,
neyi özleyeceğini biliyor insan budefa...
hayırlısıyla gelsin,büyüsün inşallah...