29 Nisan 2010 Perşembe

DÜNYADA KADIN OLMAK..Düşünüyorumda bir kadın olarak herhalde dünyanın en şanslı bölgesindeyim. Ülkemin doğusunda ve güneyinde Irak,İran,Afganistan, Hindistan,( malesef güneydoğu ve doğu Anadolu )...kadınlar için hayat hakkı yok. Savaş, yokluk, çok eşlilik, islam adına yapılan ama islamla alakası olmayan cahillikler, töre.. kadın hep ezilen madur olan..Çin de, Japonya'da boğaz tokluğuna köle..
Ülkemin batısında Avrupa, Amerika.görünüşte zengin uygar..Ama aile düzeni yıkılmış , ahlak yerle bir, sadakatsizlik diz boyu..çok eşliliğin modern şekli..Kadın yine yalnız, mutsuz, sadece genç ve güzelken değerli..
Saniyede bir tecavüzün yaşandığı Afrika'dan hiç söz etmeyelim.
Kadının eğitim alabildiği, çalışabildiği, araba kullanabildiği ( ilginç ama Arabistan'da kadınlara araba kullanmak yasak ) kendini istediği gibi geliştirebildiği, ömür boyu evinde baştacı edildiği, yaşlandıkça daha çok saygı gördüğü, fikrine hürmet edildiği başka biryer var mı ? Türkiye'de bütün kadınlar böyle mi diyeceksiniz? değil elbet. Ama denen olmasın. Ahlaki değerlerimizi koruduğumuz , islamiyetin çizgisinden sapmadığımız ve en önemlisi de cahillikle başedebildiğimiz sürece inanın bana Allah bize bu topraklarda cennet hayatını verecektir.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Sevgili Esra Hanım...
anneler gününüzü kutluyorum evlatlarınızla birlikte huzurlu bir ömür diliyorum Allaha emanet olun...

özlem yılmaz...

esra bahar gür ( norgaz ) dedi ki...

Özlemciğim, ben de seni kutluyor, yanaklarından öpüyorum.