10 Mart 2010 ÇarşambaDOĞUM SONRASI DEPRESYON


Bu gün lohusalık döneminde her 10 kadından birinde görülen "post partum depresyon" dan bahsetmek istiyorum. Doğumu takip eden süreçte gebelik boyu en üst seviyede salgılanmış olan östrojen ve progesteron hormonlarının ani düşüşü pek çok kadında sıkıntılı bir ruh haline neden olur. Bu sıkıntılı durum, %60 annede doğum sonrası hüzün, %10 anne de ise derpesyona kadar ilerler. Bir yandan fiziksel iyileşme süreci, özellikle sezaryen sonrası, bir yandan kan kaybının getirdiği bitkinlik, bir yandan vücudu son derece yoran süt üretimi, bir yandan uykusuzluk ve en önemlisi sizin bakımınıza muhtaç küçücük bir bebek.. Lohusalık gerçekten kadın hayatının en zor dönemlerinden biridir. Bu dönemin sorunsuz atlatılabilmesinde çevrenin desteği çok önemli. Eşlere ve aile büyüklerine bu noktada gerçekten çok iş düşüyor. Bebeğini istiyerek dünyaya getiren kadın, hele de bebeğini sağlıkla kucağına almışsa çevre desteği ile bu dönemi kolay atlatıyor.

Peki anne bireysel olarak ne yapabilir?

En başta iyi beslenme, bol sıvı alımı, doktorunun tavsiye ettiği demir ve vitamin hapları kısa sürede bedensel olarak toparlanmaya yardım edecektir

Bu dönemin fizyolojik ve geçici olduğunu bilmek kişiyi rahatlatır.

Fiziksel olarak toparlanmaya başladığınızda mutlaka kendinize zaman ayırın. Kısa yürüyüşler, egzersiz yapmak, eskisi kadar uzun süreli olmasa da hobilerinizle ilgilenmek, eşinizle bir yarım saat baş başa kahve içip sohbet etmek size iyi gelecektir.

Bebeklerle ilgili dergiler okuyun, internet sitelerine girin, bebek mağzalarını gezin. Bu annelik motivasyonunuzu destekler.

Kendinize bakın. Cilt bakım ürünleri kullanın, saçınızı boyatın..

Bütün bunlar içinizdeki sıkıntıyı hafifletmiyorsa, kendinizi çok bitkin, mutsuz, değersiz hissediyorsanız bir uzmandan yardım almaya çekinmeyin.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Evet Esra Hanım kızım Zeynepteki loğusalığımı hatırlamak bile istemiyorum sanırım ilk çocuklarda daha yoğun oluyormuş insan hakikaten birden neye uğradığını şaşırıyor hayatı tümüyle değişiyor ayak uydurmak ve bu geçiş dönemi biraz hatta çok sancılı geçebiliyor bendede olduğu gibi .inşallah 2. bebeğimde aynı şeyleri yaşamıcam bu arada inş. bir aksilik olmassa esra hanım sizin işe dönüşünüz benim tam 9. ayımın başına denk geliyor ve sizi beklicem umarım şifa son ayda geldiğim için bir terslik çıkarmaz...
sevgiler (özlem gençer )

Adsız dedi ki...

bende çok korkuyorum şu lohusalık bunalımından bende 27. haftalık hamileyim ve bununla ilgili yazılar okumaya başladım kendimi hazırlamaya çalışıyorum doğumumu bornova şifada yapmak istiyorum inşallah esra hanım tekrar hastaneye dönmüş olursunuz ozmana kadar çünkü bende sizi bekliyorum tekrar şifaya gitmek için sevgiler (emel bıçakcılar)